registrovaná značka umělých trávníků JUTA

Workshop o novinkách v hokejových trávnících

Alastair Cox z Mezinárodní hokejové federace FIH na návštěvě v JUTĚ hovořil o aktuálním dění v pozemním hokeji a diskutovali jsme o vývoji nových typů trávníků pro tento sport.

Vzhledem k vývoji v pozemním hokeji se JUTA snaží reagovat na vzrůstající popularitu tohoto staroanglického sportu. Dlouhá léta byla na špici Indie a Pakistán, dnes se do popředí dostává čím dál tím více evropských týmů - Německo, Anglie, Španělsko, Nizozemsko nebo Belgie. Popularita pozemního hokeje je obrovská i v Austrálii a na Novém Zélandu, kde je ovšem ohrožena kvůli nadměrné spotřebě vody nutné k zajištění herních vlastností povrchu.

Dříve tradiční přírodní travnatý povrch stále častěji střídají syntetické povrchy. Nejkvalitnější variantou pro hru jsou takzvané „waterbased“ neboli vodní umělé trávníky. Tyto musí být pravidelně kropeny, aby jejich mokrý povrch umožnil přilnavost balonku k ploše. Vodní povrchy jsou rychlejší a pro hráče šetrnější. Písková „sandbased“ umělá tráva je prosýpána pískem, který zabraňuje nadměrnému poskakování balonku. Existuje samozřejmě mnoho provedení umělých povrchů, ale výše zmíněná provedení jsou pro pozemní hokej nejčastější. V poslední době se prosazují také hybridní varianty kombinující pískové provedení lehce kropené vodou. Jsou méně náročné na spotřebu vody a zachovávají kvality vodní umělé trávy. (zdroj)

Výsledkem spolupráce s Mezinárodní hokejovou federací je vývoj nového typu trávníku Hockey Pro V 13.

Alistair Cox

Pracovní atmosféra - Alastair Cox a ředitel Juty 15 Jaroslav Buda

 

 
nahoru